Dziecko nie chce jechać na kolonie, jak mogę go przekonać?

Zbliża się czas wolny od szkoły, a Ty chciałbyś w tym okresie zapewnić swojemu dziecku ciekawe atrakcje. Wysłanie dziecka na wypoczynek zorganizowany jest świetnym pomysłem, zwłaszcza jeśli nie mamy już urlopu do wykorzystania.

Niestety może się zdarzyć, że nasza pociecha nie będzie zadowolona z naszego pomysłu. Co robić w takiej sytuacji?

 

Niechęć dziecka do samodzielnych wyjazdów

Wyjazd na kolonie to dla dziecka niemałe przeżycie, zwłaszcza gdy jest to pierwsza kolonia. Dzieci często na myśl o samodzielnym wyjeździe i wejściu w nowe środowisko odczuwają strach. Jest to normalna sytuacja, nieznane zawsze budzi lęk.

Co można zrobić gdy dziecko odmawia wyjazdu na kolonię?

jak przekonać dziecko do udziału w kolonii

Zastanów się z jakich powodów Twoje dziecko nie chce jechać na kolonie.

Najważniejsza jest szczera rozmowa.  Znajdź odpowiedni moment i nakłoń malucha do zwierzeń, niech opowie o swoich wątpliwościach. Jeśli nie umie nazwać czego dotyczą jego obawy, pomóż mu zadając otwarte pytania. Spokojnie wysłuchaj, nie przerywaj, daj się wypłakać, a przede wszystkim nie lekceważ żadnych wypowiedzi.

Dobrym pomysłem może okazać się wspólne stworzenie listy obaw, a następnie znalezienie rozwiązań. Najczęściej dzieci obawiają się tego, że:

– rodzice zapomną je odebrać

-w razie kłopotów będą zdane same na siebie

-będą tęsknić

Jak przekonać dziecko do wyjazdu?

Aby pokonać lęk przed wyjazdem trzeba przede wszystkim „oswoić” dziecko z myślą o wyjeździe kolonijnym. Warto wytłumaczyć mu, co je czeka – przedstawić przykładowy plan dnia typowej kolonii. Przytocz opowieści o ciekawych zabawach czy wycieczkach, a także o nowych znajomościach i wakacyjnych przyjaźniach.

Wybierając ofertę weź pod uwagę potrzeby dziecka. Zapytaj malucha w jakich zajęciach wziąć udział, co chciałby zobaczyć. Zaangażowanie go w poszukiwania odpowiedniej oferty może sprawić, że zmieni nastawienie, a na miejscu strachu pojawi się ciekawość.

dziecko nie chce jechać na kolonie

Nie przymuszaj

Przebieg procesu dojrzewania jest cechą indywidualną. Wiek nie jest dobrym wyznacznikiem wysłania dziecka na samodzielny wyjazd. Zdarzają się  maluchy, które radzą sobie bez opieki rodziców, ale często są takie, które źle się znoszą nowe wyzwania z dala od bezpiecznego i znanego im środowiska. Ważne, aby nie wysyłać dziecka na kolonie wbrew jego woli. Na pewno zapamięta to, że uszanowaliście jego zdanie. Dzięki waszym szczerym rozmowom możliwe, że za jakiś czas dziecko samo przyjdzie do nas z inicjatywą.

Pozostałe artykuły More From Author